אקו במאמץ

אקו במאמץ

בדיקת אקו לב במאמץ או בשמה הרפואי אקוקרדיוגרפיה היא בדיקה שמטרתה לבחון את תפקוד הלב במנוחה ולאחר ביצוע פעילות גופנית לשם השוואה בין הממצאים. במקרים בהם הנבדק לא מסוגל לבצע את הפעילות הגופנית הוא מקבל תרופה ייחודית שגורמת ללב לפעול כפי שהוא פועל לאחר ביצוע פעילות גופנית.

לאחר שהרופא מקבל את התוצאות של שתי הבדיקות, הוא משווה בין התוצאות ויכול להסיק האם הנבדק סובל ממחלת לב איכסמית. נוסף על כך, יכול הרופא לגלות האם ישנה חריגה בלחץ הדם והאם ישנן בעיות במסתמי הלב. במידה שנמצא כי הנבדק אכן סובל ממחלת לב, יכול הרופא להעריך את חומרתה על סמך ההשוואה.

באילו מקרים מומלץ לבצע בדיקת אקו מאמץ?

בדיקת אקו במאמץ מיועדת עבור אנשים שסובלים מקוצר נשימה או חשים כאבים בחזה כאשר הם מתאמצים וכן לאנשים שיודעים שהם סובלים מבעיה בלב ויכולים, באמצעות הבדיקה, לדעת האם עליהם לעבור ניתוח או צנתור. נוסף על כך, יש לבצע את הבדיקה כדי לאבחן האם הנבדק יכול לעבור ניתוח שאינו ניתוח לב.

הכנות לבדיקת אקו מאמץ

בדיקת אקו במאמץ דורשת מהנבדק לצום במשך 4 שעות לפני הבדיקה (3 שעות במידה שמדובר על חולה סוכרת), כאשר הוא יכול לשתות מים. במידה שהנבדק נוטל תרופות, יש צורך בהתייעצות עם רופא, שכן נטילת תרופות מסוימות עשויה להשפיע על קצב הלב ובכך לפגוע בתוצאות הבדיקה. 

נוסף על כך, יש להגיע לבדיקה בלבוש נוח שמתאים לביצוע פעילות גופנית (נעלי ספורט ובגדי ספורט).

בדיקת אקו אקו במאמץ - אקוקרדיוגרפיהמידע נוסף על בדיקת אקו מאמץ

בדיקת אקו במאמץ נמשכת 20 דקות ואינה כרוכה בהרדמה. 

הבדיקה אינה גורמת לכאב, אך במהלך ביצוע הפעילות הגופנית עשוי הנבדק לחוש בדפיקות לב מואצות, עלייה בטמפרטורת הגוף ודופק לא סדיר. כמו כן, יכול להיות שנשימתו תהיה כבדה. ניתן לומר כי עבור אנשים שאינם בכושר עשוי אקו מאמץ להיות לא נעים משום שהוא כרוך במאמץ גופני, אך כפי שצוין – הוא אינו כרוך בכאב.

במקרים בהם יש צורך בנטילת תרופה ייעודית להאצת הדופק, היא תינתן באמצעות אינפוזיה שעשויה לגרום לכאב לזמן קצר. התרופה עשויה לגרום לתופעות לוואי, ביניהן: צורך לתת שתן, רעד בידיים, בחילה וכאב ראש, אך תופעות אלו חולפות במהירות.

לאחר הפסקת המאמץ או כאשר השפעת התרופה מפסיקה, דבר שמתרחש תוך זמן קצר, חוזרים הדופק והנשימה למצבם הרגיל וכך גם תחושתו של הנבדק. יש לציין שהבדיקה בטוחה. 

מעבר לתופעות הלוואי להן גורמת התרופה, עשויים נבדקים לחוש בהפרעות בקצב הלב, סחרחורת, קוצר נשימה או כאבים בחזה, מקרים אלו נדירים. במקרים עוד יותר נדירים עלולים הנבדקים לסבול מהפרעה בזרימת הדם ומהתקף לב. לאחר אקו מאמץ הנבדק נשאר במרפאה לזמן מה לצורך מנוחה קלה. במקרה שלא מופיעות תופעות לוואי, יכול הנבדק לנהוג. 

פיענוח הבדיקה מתבצע מיידית על ידי ד"ר קופרשטיין קרדיולוג בכיר במרכז הרפואי שיבא. את תוצאות הבדיקה מקבל הנבדק להמשך ייעוץ וטיפול על ידי רופא מטפל. למעוניינים ניתן לקבל ייעוץ רפואי אישי בתום הבדיקה בתשלום נוסף.

במידה שהתבקשתם לעבור בדיקת אקו במאמץ, אתם מוזמנים לבצע אותה במרכז הרפואי שלנו – פריימדיקל.

אצלנו – במרכז הלב במרכז הרפואי Primedical תל השומר, אנו מבטיחים לכם שירות מקצועי, אמין ויחס חם ואדיב לאורך כל התהליך. אתם מוזמנים לפנות אלינו ונשמח לעמוד לשירותכם.

פריימדיקל

פריימדיקל

מיטב המומחים המובילים בתחומי הרפואה השונים מציעים מגוון שירותי פרימיום רפואיים ללא המתנה לתורים, עם יחס אישי ואינטימי ובתנאים הנוחים שרק מרכז בוטיק רפואי פרטי יכול להעניק.