מרכז הלב

מדריך: כל מה שחשוב לדעת על בדיקות אקו לב תלת-ממדי

בטכנולוגיית EPIQ מבית PHILIPS

מהי בדיקת אקו לב? למי היא מיועדת? מה חשיבותה וכיצד הטכנולוגיה החדשנית ביותר בארץ מסייעת לרופאי לב לאבחן בעיות לב באופן מדויק ומהיר? ד"ר רפאל קופרשטיין עונה:

מאת ד"ר רפאל קופרשטיין, מומחה לקרדיולוגיה במרכז הרפואי Primedical תל השומר

בתחילת הרפואה הקרדיולוגית המודרנית, האבחנות הרפואיות היו מבוססות על בדיקה פיזית שכללה האזנה ומגע בלבד.

 

מהפכת האולטרסאונד החלה בשנות ה-50 של המאה ה-20 כמדע ניסיוני. בשנות ה-70 השתמשו לראשונה בבדיקת אקו לב חד-ממדי, באמצעותה הרופאים הצליחו לראות תמונה שטחית של מצב הלב.

 

בשנות ה-80 החל שימוש באקו לב דו-ממדי שאפשר הערכה של תפקוד הלב ותפקוד המסתמים. שנות ה-2000 הביאו עמם מהפכה גדולה ומרשימה: אקו לב תלת-ממדי המעניק תמונה מלאה של מצב הלב ותפקודו בזמן אמת!

 

כיום, רוב האבחנות הקליניות מבוססות על אקו לב, המכונה גם אקוקרדיוגרפיה או אולטרסאונד של הלב.

 

בדיקת אקו לב מאפשרת לבחון אזורים שונים בלב, לרבות העליות, החדרים, המסתמים, אבי העורקים וקרום הלב.

 

יתר על כן, הבדיקה מאפשרת להעריך את מהירות זרימת הדם בלב ולאבחן בעיות פתולוגיות בחללי הלב, היצרויות המסתמים, מומי לב, לחץ במערכת הריאתית, דליפות במסתמי הלב ועוד.

כדי ליצור דימות (ייצוג ויזואלי) של הלב בזמן אמיתי, טכנולוגיית האקו לב משתמשת בגלי קול בתדר גבוה. גלי קול מונחים אל הלב, מוחזרים ממנו ונקלטים באמצעות מתמר על-קולי, מכשיר קטן המיוצר מזכוכיות קריסטל. דפנות הלב ומסתמי הלב, למשל, מחזירים חלק מגלי הקול המשוגרים לעברם למתמר, ומידע זה משמש ליצירת תמונה מייצגת של הלב. מתמונות אלו ניתן למדוד את גודל חללי הלב וכלי הדם הגדולים הסמוכים ללב, ולהעריך את מידת ההתכווצות של חדרי הלב ואת מבנה המסתמים שבלב ותנועתם. כמו כן, ניתן למדוד באמצעות גלי קול המוחזרים מכדוריות הדם, את המהירות, את הכמות ואת כיוון הזרימה שלהם בכלי הדם ובחללי הלב השונים. בדרך זו אפשר להעריך אם קיימים פגמים מולדים בלב, פגמים בתפקוד מסתמי הלב ולחצים לא תקינים בחללי הלב.

במרכז הרפואי Primedical תל השומר אנו מבצעים בדיקות אקו לב תלת-ממדי באמצעות טכנולוגיית EPIQ – מערכת חדשנית שנותנת תמונה איכותית ומדויקת מאוד של הלב בזמן אמת. עם המערכת, אני כרופא, יכול לבצע אבחנות מדויקות, לקבל החלטות ביתר קלות וכן להעריך ולנבא סיכונים. בנוסף, כיוון שהמערכת מעניקה דימות מאוד ברור של הלב ברזולוציה גבוהה, לרוב אינני צריך לבצע בדיקות חוזרות. ניתן להגדיל את התמונה המתקבלת מהמכשיר ב38% בלי לפגוע באיכות התמונה. הבדיקות במרכז הרפואי Primedical תל השומר נערכות על ידי טכנאי בעל ניסיון רב מאוד בנוכחות רופא קרדיולוג, וכוללות אקו לב רגיל, אקו לב וושטי ואקו לב במאמץ.

בדיקת אקו לב רגיל

אקו לב רגיל היא בדיקה אבחנתית שאינה פולשנית ואינה כרוכה בכאב. הבדיקה מבוצעת באמצעות הנעת המתמר העל-קולי על גבי בית החזה בדומה לבדיקת אולטרה סאונד המבוצעת בנשים הרות. הבדיקה מומלצת לסובלים ממחלת לב קלינית, לחולים במחלות מסתמיות ולחולים במחלות שריר הלב. לפני הבדיקה אין צורך בהכנות מיוחדות. ניתן להמשיך בפעילות רגילה, כולל אכילה ונטילת תרופות, אלא אם הרופא המטפל מורה אחרת. חשוב לציין כי לא ידוע על נזק או תופעות לוואי הקשורות באקו לב רגיל. דימות הלב באמצעות גלי קול אינו כרוך בשימוש בחומרים רדיואקטיביים או בקרינה מכל סוג.

בדיקת אקו לב דרך הוושט

בדיקת אקו לב וושטי היא בדיקה דומה לבדיקת גסטרוסקופיה. בשונה מבדיקת אקו רגילה בה מניחים את המתמר העל-קולי על בית החזה, את המתמר מחדירים לוושט. הוושט נמצא סמוך לחלק האחורי של הלב. כך שבבדיקה הוושטית ניתן להדגים אזורים בלב ובאבי העורקים שלא נראים כלל בבדיקת אקו הרגילה. למעשה הבדיקות אקו לב רגיל ואקו לב וושטי משלימות זו את זו.

בדיקת אקו לב דרך הוושט נערכת לצורך הערכה של בעיות מסתמים או מסתמים תותבים, לצורך גילוי קרישי דם בלב לחולים עם פרפור עליות לפני טיפול של היפוך קצה. וכן לצורך הערכה של חולים הסובלים  מ- PFO או AFD (מעבר דם בגובה העליות) לקראת סגירה בצנתור.

לבדיקה זו יש צורך בצום מוחלט של 6 שעות לפחות. אין צורך להפסיק ליטול תרופות, אם כי מטופלים שנוטלים קומדין נדרשים להביא עמם תוצאה עדכנית של בדיקת INR.

הבדיקה מתבצעת כך: לפני ההליך, הרופא נותן למטופל תרופת הרגעה בעירוי. לאחר מכן, הרופא מרדים את החלק הפנימי של הלוע באמצעות תרסיס, על מנת למנוע את פעולת רפלקס הבליעה שמקשה על החדרת המתמר ללוע. כדי להקל על החדרתו ותנועתו של המתמר, הרופא מורח אותו בג'ל חסר טעם וריח עם חומר מרדים. הבדיקה מתבצעת תחת ניתור חימצון הדם על ידי הרופא המבצע ואחות.

פעולת החדרת המתמר ללוע כרוכה באי-נעימות זמנית ונמשכת כ-15 דקות. ההליך כרוך בסיכון מזערי. על מנת למנוע כל נזק ממעבר המתמר דרך צינור הבליעה, חשוב לציין בפני הרופא המבצע את הבדיקה, באם יש קשיים בבליעה או הפרעה אחרת בוושט או בקיבה.

לאחר הבדיקה יש להימנע מאכילה ומשתייה למשך שעה לפחות, עד שתחלוף השפעת ההרדמה של הלוע ותשוב פעולת רפלקס הבליעה.  כמו כן, בשל השפעת החומר המטשטש, יש להימנע מנהיגה למשך 12 שעות ולהגיע לבדיקה עם מלווה.

מהי בדיקת אקו לב במאמץ?

בדיקת אקו לב במאמץ נערכת לפני ואחרי פעילות על מסלול הליכה. במסגרת הבדיקה ניתן לבחון את התכווצות הלב במאמץ ובמנוחה, ואף להעריך את אספקת הדם לאזורי שריר הלב ואת תפקוד המסתמים בתנאי מאמץ.

הבדיקה מיועדת לצורך אבחנה ומעקב אחר הסובלים ממחלות לב קליניות, ממחלות מסתמיות וממחלות שריר הלב.

בדיקת אקו במאמץ כרוכה בסיכון מינימאלי בדומה לבדיקת מאמץ רגילה. הקפדה של הרופא על נהלים, הכוללים פרוטוקול שיחה, מונעת סיכונים מיותרים. לפני הבדיקה יש להימנע מאכילה בלבד במשך 4 שעות, ולהתייעץ עם הרופא בנוגע לנטילת התרופות הקבועות.

טכנולוגיית EPIQ לבדיקות אקו לב תלת מימדי ברמה הגבוהה בישראל

המרכז הרפואי Primedical תל השומר גאה להציג את טכנולוגיית EPIQ מבית PHILIPS, המאפשרת אבחנה מדויקת, מהירה ויעילה של תפקוד הלב ותפקוד המסתמים בלב. הבדיקות כוללות אקו לב רגיל, אקו לב וושטי ואקו לב במאמץ.

על פי סקר של חברת פיליפס, שנערך בקרב רופאים שביצעו בדיקות אקו לב באמצעות טכנולוגיית EPIQ:

  • 89% מהרופאים ציינו כי בזכות מערכת EPIQ הם מרגישים ביטחון רב יותר בטיפול שהם נותנים לאור קבלת איכות ייצוג ויזואלי טוב יותר של הלב.
  • 94% מהרופאים אמרו שבזכות היכולת של המערכת להפיק תמונה בזמן אמת, ישנם פחות סיכונים בזמן הליכים כירורגיים.
  • 90% מהרופאים ציינו שהדימות התלת-ממדי המשופר מאפשר להם לראות ביתר קלות מבנים אנטומיים בלב ולדייק באבחנות רפואיות.

לקביעת תור לבדיקות
אקו לב ,אקו לב במאמץ ואקו תוך ושטי