מרכז הלב

מדריך: כל מה שחשוב לדעת על בדיקות אקו לב תלת-ממדי

בטכנולוגיית EPIQ מבית PHILIPS

מהי בדיקת אקו לב? למי היא מיועדת? מה חשיבותה וכיצד הטכנולוגיה החדשנית ביותר בארץ מסייעת לרופאי לב לאבחן בעיות לב באופן מדויק ומהיר? ד"ר רפאל קופרשטיין עונה:

מאת ד"ר רפאל קופרשטיין, מומחה לקרדיולוגיה במרכז הרפואי Primedical

בתחילת הרפואה הקרדיולוגית המודרנית, האבחנות הרפואיות היו מבוססות על בדיקה פיזית שכללה האזנה ומגע בלבד.

 

מהפכת האולטרסאונד החלה בשנות ה-50 של המאה ה-20 כמדע ניסיוני. בשנות ה-70 השתמשו לראשונה בבדיקת אקו לב חד-ממדי, באמצעותה הרופאים הצליחו לראות תמונה שטחית של מצב הלב.

 

בשנות ה-80 החל שימוש באקו לב דו-ממדי שאפשר הערכה של תפקוד הלב ותפקוד המסתמים. שנות ה-2000 הביאו עמם מהפכה גדולה ומרשימה: אקו לב תלת-ממדי המעניק תמונה מלאה של מצב הלב ותפקודו בזמן אמת!

 

כיום, רוב האבחנות הקליניות מבוססות על אקו לב, המכונה גם אקוקרדיוגרפיה או אולטרסאונד של הלב.

 

בדיקת אקו לב מאפשרת לבחון אזורים שונים בלב, לרבות העליות, החדרים, המסתמים, אבי העורקים וקרום הלב.

 

יתר על כן, הבדיקה מאפשרת להעריך את מהירות זרימת הדם בלב ולאבחן בעיות פתולוגיות בחללי הלב, היצרויות המסתמים, מומי לב, לחץ במערכת הריאתית, דליפות במסתמי הלב ועוד.

כדי ליצור דימות (ייצוג ויזואלי) של הלב בזמן אמיתי, טכנולוגיית האקו לב משתמשת בגלי קול בתדר גבוה. גלי קול מונחים אל הלב, מוחזרים ממנו ונקלטים באמצעות מתמר על-קולי, מכשיר קטן המיוצר מזכוכיות קריסטל. דפנות הלב ומסתמי הלב, למשל, מחזירים חלק מגלי הקול המשוגרים לעברם למתמר, ומידע זה משמש ליצירת תמונה מייצגת של הלב. מתמונות אלו ניתן למדוד את גודל חללי הלב וכלי הדם הגדולים הסמוכים ללב, ולהעריך את מידת ההתכווצות של חדרי הלב ואת מבנה המסתמים שבלב ותנועתם. כמו כן, ניתן למדוד באמצעות גלי קול המוחזרים מכדוריות הדם, את המהירות, את הכמות ואת כיוון הזרימה שלהם בכלי הדם ובחללי הלב השונים. בדרך זו אפשר להעריך אם קיימים פגמים מולדים בלב, פגמים בתפקוד מסתמי הלב ולחצים לא תקינים בחללי הלב.

במרכז הרפואי Primedical אנו מבצעים בדיקות אקו לב תלת-ממדי באמצעות טכנולוגיית EPIQ – מערכת חדשנית שנותנת תמונה איכותית ומדויקת מאוד של הלב בזמן אמת. עם המערכת, אני כרופא, יכול לבצע אבחנות מדויקות, לקבל החלטות ביתר קלות וכן להעריך ולנבא סיכונים. בנוסף, כיוון שהמערכת מעניקה דימות מאוד ברור של הלב ברזולוציה גבוהה, לרוב אינני צריך לבצע בדיקות חוזרות. ניתן להגדיל את התמונה המתקבלת מהמכשיר ב38% בלי לפגוע באיכות התמונה. הבדיקות במרכז הרפואי Primedical תל השומר נערכות על ידי טכנאי בעל ניסיון רב מאוד בנוכחות רופא קרדיולוג, וכוללות אקו לב רגיל, אקו לב וושטי ואקו לב במאמץ.

בדיקת אקו לב רגיל

אקו לב רגיל היא בדיקה אבחנתית שאינה פולשנית ואינה כרוכה בכאב. הבדיקה מבוצעת באמצעות הנעת המתמר העל-קולי על גבי בית החזה בדומה לבדיקת אולטרה סאונד המבוצעת בנשים הרות. הבדיקה מומלצת לסובלים ממחלת לב קלינית, לחולים במחלות מסתמיות ולחולים במחלות שריר הלב. לפני הבדיקה אין צורך בהכנות מיוחדות. ניתן להמשיך בפעילות רגילה, כולל אכילה ונטילת תרופות, אלא אם הרופא המטפל מורה אחרת. חשוב לציין כי לא ידוע על נזק או תופעות לוואי הקשורות באקו לב רגיל. דימות הלב באמצעות גלי קול אינו כרוך בשימוש בחומרים רדיואקטיביים או בקרינה מכל סוג.

מהי בדיקת אקו לב במאמץ?

בדיקת אקו לב במאמץ נערכת לפני ואחרי פעילות על מסלול הליכה. במסגרת הבדיקה ניתן לבחון את התכווצות הלב במאמץ ובמנוחה, ואף להעריך את אספקת הדם לאזורי שריר הלב ואת תפקוד המסתמים בתנאי מאמץ.

הבדיקה מיועדת לצורך אבחנה ומעקב אחר הסובלים ממחלות לב קליניות, ממחלות מסתמיות וממחלות שריר הלב.

בדיקת אקו במאמץ כרוכה בסיכון מינימאלי בדומה לבדיקת מאמץ רגילה. הקפדה של הרופא על נהלים, הכוללים פרוטוקול שיחה, מונעת סיכונים מיותרים. לפני הבדיקה יש להימנע מאכילה בלבד במשך 4 שעות, ולהתייעץ עם הרופא בנוגע לנטילת התרופות הקבועות.

טכנולוגיית EPIQ לבדיקות אקו לב תלת מימדי ברמה הגבוהה בישראל

המרכז הרפואי Primedical גאה להציג את טכנולוגיית EPIQ מבית PHILIPS, המאפשרת אבחנה מדויקת, מהירה ויעילה של תפקוד הלב ותפקוד המסתמים בלב. הבדיקות כוללות אקו לב רגיל, אקו לב וושטי ואקו לב במאמץ.

על פי סקר של חברת פיליפס, שנערך בקרב רופאים שביצעו בדיקות אקו לב באמצעות טכנולוגיית EPIQ:

לקביעת תור לבדיקות
אקו לב ,אקו לב במאמץ ואקו תוך ושטי